У професионални развој наставника и стручних сарадника спада и стално стручно усавршавање, развијање компетенција ради бољег обављања посла, унапређивања нивоа постигнућа ученика. Потребе и приоритете установа или школа планира на основу резултата самовредновања квалитета рада установе, личних приоритета наставника односно васпитача или стручних сарадника, као и на основу извештаја о остварености стандарда постигнућа, задовољства родитеља и ученика.
Стално стручно усавршавање остварује се:
- Угледним часовима са дискусијом и анализом
- Излагањем програма и семинара на састанцима стручних већа са обавезном дискусијом и анализом,приказом књиге, дидактичког материјала, приручника….
- Остваривањем програма огледа, пројеката, истраживања
- Похађањем акредитованих семинара који се налазе у Каталогу
- Разним активностима које организује Министарство-стручни скупови, летње и зимске школе, програме обука и студијска путовања.
Приоритетне области везане за стручно усавршавање су:
- превенција насиља, злостављања и занемаривања;
- превенција дискриминације;
- инклузија деце;
- развијање комуникацијских вештина;
- учење и развијање мотивације за учење;
- јачање професионалних капацитета запослених;
- сарадња са родитељима, ученицима и ученичким парламентом и,
- информационо-комуникационе технологије.
За разлику од претходног Правилника о стручном усавршавању, сада Завод расписује конкурс за одобравање програма за стручно усавршавање сваке две године. Програм може да траје најкраће 8, а најдуже 24 сата.
У току свог стручног усавршавања наставник, односно васпитач и стручни сарадник дужан је да прати свој образовно-васпитни рад, напредовање и професионални развој и чува најважније примере из своје праксе, примере примене наученог и да има лични план професионалног развоја – ПОРТФОЛИО.
Евиденцију о стручном усавршавању установа чува у досијеу наставника, васпитача и стручног сарадника. Педагошки колегијум одређује свог члана чија је дужност да прати остваривање плана стручног развоја установе и на основу тога тромесечно обавештава директора.
Наставник, васпитач и стручни сарадник дужан је да у току пет година оствари најмање 120 бодова из различитих облика стручног усавршавања. У оквиру пуног радног времена наставник, васпитач и стручни сарадник има 68 сати годишње различитих облика стручног усавршавања – 24 сата право на плаћено одсуство ван установе ради похађања одобрених скупова и програма, а 44 сата предузима установа у оквиру својих развојних активности. Сат похађања обуке на стручном скупу има вредност 1 бода, као и дан учешћа на стручном скупу. Ако се учествује у облицима усавршавања на међународном нивоу, бодови се удвостручују.
Дакле, наставник, васпитач и стручни сарадник остварује најмање 100 бодова из одобрених програма и 20 бодова у учествовању на одобреним и пријављењим скуповима. У оквиру ових 120 бодова, 30 мора да се односи на приоритетне области које су већ наведене.
Наставник, васпитач и стручни сарадник који је засновао радни однос у установи пре 1. јула 2004. године, дужан је да за свој други петогодишњи период оствари 120 бодова за различите облике стручног усавршавања, до краја школске 2013/2014. године. Они који су после засновали свој радни однос, дужни су да стекну 120 бодова за свој петогодишњи период.
Наставник, васпитач и стручни срадник може током рада по поступку утврђеним овим правилником да напредује стицањем звања:
- педагошки саветник,
- самостални педагошки саветник,
- виши педагошки саветник и
- високи педагошки саветник под условима.
Детаљније о начину стицања сваког звања имате у правилнику.
У оквиру пуног радног времена наставник и стручни сарадник има 68 сати годишње различитих облика стручног усавршавања, и то:
- 24 сата има право на плаћено одсуство из установе ради похађања одобрених програма и стручних скупова,
- 44 сата стручног усавршавања у оквиру својих развојних активности.
Стално стручно усавршавање остварује се активностима које предузима установа у оквиру својих развојних активности, које могу бити:
- Извођење угледних часова, односно активности са дискусијом и анализом;
- Излагање са стручних усавршавања са обавезном дискусијом и анализом (сати се рачунају по одржаном састанку стручног органа);
- Приказ књиге, приручника, стручног чланка, часописа и дидактичког материјала из области образовања и васпитања;
- Приказ блога, сајта, поста, аплета, друштвених мрежа и осталих мултимедијалних садржаја;
- Публиковање стручних радова, ауторства и коауторства књиге, приручника, наставних средстава…;
- Остваривање истраживања које доприноси унапређењу и афирмацији образовно- васпитног процеса;
- Стручне посете и струдијска путовања дефинисана Развојним планом установе;
- Остваривање пројеката образовно-васпитног карактера у установи;
- Рад са студентима;
- Такмичења и смотре;
- Стручни активи, удружења, подружнице, огранци на нивоу града /општине чији рад доприноси унапређењу и афирмацији образовно-васпитног процеса;
- Маркетинг школе;
- Рад у радним телима и програмима.
Детаљније о вредновању сталног стручног усавршавања наставника и стручних сарадника кроз сопствене развојне активности установе можете прочитати у PDF фајлу: “Документ о вредновању сталног стручног усавршавања у установи”.